Interesuje mnie

MdM we Wrocławiu – na zakup jakiego mieszkania możemy liczyć?

Rządowy program mieszkanie dla młodych, ostatnio rozszerzony także na rynek wtórny, jest jednym z ważnych motorów napędowych rynku nieruchomości. Jego popularność w dużym stopniu determinuje inwestycje firm deweloperskich. Powszechna opinia głosi, że aby skorzystać z dopłaty, skazani jesteśmy na wybór mało atrakcyjnego mieszkania, często w niesprzyjającej lokalizacji. A jaka jest rzeczywistość?

 

Tańsze grunty – niższe ceny

 

Tym, co w głównej mierze decyduje o cenie mieszkania, nie jest jego wykończenie czy rodzaj użytych materiałów. Patrząc, szczególnie powierzchownie, na budynki powstające w poszczególnych inwestycjach, możemy zauważyć, że ich bryła, design czy zagospodarowanie terenu wokół są często bliźniacze. Dlaczego więc na jednym osiedlu cena za metr powierzchni jest zdecydowanie wyższa niż na innym? Chodzi przede wszystkim o koszt zakupu działki budowlanej, który musiał ponieść deweloper, decydując się na realizację inwestycji. Naturalnym jest więc fakt, że im dalej od centrum znajduje się grunt, tym jest on tańszy. Powoduje to rozszerzanie się miasta i zmiany w atrakcyjności konkretnych terenów z punktu widzenia firm deweloperskich. Na wrocławskim rynku nieruchomości, jeszcze kilka lat wstecz, najwięcej inwestycji mieszkaniowych powstawało w okolicach Gaju, Jagodna, na Wojszycach czy Klecinie. Nasycenie na wymienionych obszarach przesunęło w ostatnim czasie budowę nowych osiedli na inne ościenne rejony miasta: południowe - Krzyki i Partynice oraz zachodnie - Maślice, Stabłowice, Marszowice. Szukając mieszkania na rynku pierwotnym, to tam Wrocławianie znajdą najwięcej propozycji. Wiele z nich, często właśnie dzięki swojej lokalizacji, objętych jest programem MdM.

 


Osiedle Królewieckie - inwestycja firmy DACH BUD na wrocławskich Maślicach.

 

- Koszty samej budowy, przygotowania projektu i uzyskania wszystkich pozwoleń są stosunkowo łatwe do oszacowania. Kluczowe znaczenie ma jednak działka, bo to ona jest dla dewelopera jednym z podstawowych kosztów inwestycji – mówi Tadeusz Suleja, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Budotex – Biorąc pod uwagę aktualne trendy i możliwości finansowe kupujących, w najlepszej sytuacji są przede wszystkim ci inwestorzy, którzy dysponują gruntami kupionymi w czasach kiedy ich ceny były stosunkowo niskie. Dzięki temu mogą nie tylko dostosować się do bieżących wymagań rynku i oferować mieszkania spełniające kryteria programu Mieszkanie dla Młodych, ale także budować je w atrakcyjnych dla klientów lokalizacjach.

Podobne artykuły