Interesuje mnie

Dlaczego mieszkania w Polsce są tak drogie?

Ceny mieszkań w naszych miastach, w porównaniu z dochodami, są bardzo wysokie. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe musi dużo dłużej zarabiać by zgromadzić wystarczające środki na zakup nieruchomości niż Dublinie, Brukseli czy Frankfurcie. W Europie więcej za mieszkanie w centrum trzeba zapłacić albo na wschodzie (Rosja, Ukraina, Białoruś), albo w takich miastach jak Londyn, Paryż czy Rzym. Dlaczego mieszkania w największych miastach w Polsce są tak drogie?

 

Obecnie mieszkanie w centrum Warszawy to koszt około 11,5 lat przeciętnego dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowego. Perspektywy rozwoju stolicy naszego kraju są owszem obiecujące, ale czy lepsze niż w Niemczech, Belgii, Irlandii czy Anglii? Jak można uzasadnić takie relatywnie wysokie ceny?

 

Fala kredytów

Największy wzrost cen nieruchomości w Polsce miał miejsce w latach 2003 – 2008. W tym okresie została udzielona też największa liczba pożyczek w walucie zagranicznej, przede wszystkim we frankach szwajcarskich. Tanie kredyty CHF wpłynęły na podjęcie przez wiele osób decyzji o zakupie mieszkania. Spowodowało to gwałtowny wzrost popytu szczególnie na nowe nieruchomości, a co za tym idzie, podwyżki cen (szybsze niż wzrost średnich zarobków).

 

Źródło: foter.com

 

Programy rządowe

Po problemach (które trwają do tej pory) z kredytami w walucie obcej, rząd uruchomił szereg programów, których celem było i jest stymulowanie rynku kredytów hipotecznych, tym razem w walucie krajowej. „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych” sprawiały, że rosła zdolność kredytowa wielu osób, których na pożyczkę hipoteczną nie było przedtem stać. Przez to ceny nieruchomości nie spadały, a jeżeli nawet się to działo to dużo wolniej niż powinno w warunkach rynkowych.

 

Podobne artykuły