Interesuje mnie

Jak zaplanować nowe mieszkanie?

Dla wielu osób samodzielne urządzanie mieszkania to olbrzymia przyjemność i możliwość wypróbowania wielu pomysłów podejrzanych w branżowych czasopismach. Dla ułatwienia zebraliśmy garść porad, które mogą ułatwić planowanie przestrzeni.

Jak zaplanować nowe mieszkanie?

Kredą i ołówkiem

Planowanie zupełnie pustej przestrzeni warto rozpocząć od przeanalizowania trybu życia swojej rodziny i zastanowienia się, co robimy w domu: czy tylko śpimy, spędzając większość dnia poza domem, czy też pracujemy, często przyjmujemy gości, dużo gotujemy, bawimy się z dziećmi. Odpowiedzi na te pytania pomogą wyznaczyć funkcje, które powinny pełnić poszczególne pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy mieszkanie jest małe czy duże, dla własnego komfortu powinniśmy wyraźnie podzielić je na strefę prywatną, intymną i dzienną, w której będą wspólnie spędzać czas domownicy i gdzie będą zapraszani goście.

Planowanie funkcji

W mieszkaniach dwupokojowych z reguły większy z pokoi jest przeznaczany na pokój dzienny, a mniejszy na sypialnię. Przeważnie jest to najlepsze rozwiązanie, ale czasami warto rozważyć również inne opcje. Jeżeli ktoś pracuje w domu przy komputerze i lubi odciąć się od reszty domowników, powinien zastanowić się, czy nie lepiej przeznaczyć większy pokój na sypialnię z wydzielonym domowym biurem. Warto wtedy pomyśleć np. o parawanie, który tymczasowo zasłaniałby biurko na czas snu i odpoczynku. Pomysł zachowania większego pokoju na sypialnię (chociażby tymczasowo) sprawdza się również w przypadku rodzin z małymi dziećmi, kiedy to oprócz dużego łóżka rodziców zazwyczaj trzeba jeszcze zmieścić łóżeczko malucha, przewijak itp., co zawsze zajmuje sporo miejsca.

Budzić się ze słońcem

Jeżeli mamy możliwość wyboru pomieszczenia na sypialnię, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale również strony świata. Pokój z oknami wychodzącymi na wschód jest najlepszy dla tych, którzy muszą wcześnie wstawać lub lubią wcześnie chodzić spać. Rano będą mieli najjaśniejszy pokój, co sprzyja budzeniu się. Nocnym markom polecamy umieszczenie sypialni od zachodu – wieczorem najdłużej będzie tu świecić słońce, a wczesnym rankiem nie będzie tu najjaśniej.

Światło ma znaczenie

Strony świata będą miały wpływ nie tylko na planowanie funkcji pomieszczeń, ale również kolorów, jakie znajdą się w mieszkaniu. Przeważnie, przed podjęciem decyzji, kolory farb oglądamy tylko w sklepach, a to poważny błąd, ponieważ ta sama farba zupełnie inaczej wygląda w sztucznym sklepowym świetle, a inaczej będzie się prezentować w konkretnym pomieszczeniu w świetle dziennym. Dlatego zanim kupimy farbę i pomalujemy nią całe pomieszczenie, warto zakupić najpierw próbniki, wypróbować kilka odcieni na wybranej ścianie. Wybrany kolor dobrze jest ocenić nie tylko w świetle dziennym, ale również zobaczyć, jak będzie prezentował się w danym pomieszczeniu wieczorem, przy zapalonych lampach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście dobrze wybraliśmy kolor do pomieszczenia, warto na początek zdecydować się na pomalowanie tylko jednej wybranej ściany. Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane w naszych domach. Jedna kolorowa ściana wygląda bardzo efektownie i przyciąga wzrok, dlatego powinna to być ta, którą najbardziej chcemy eksponować, np. w salonie ściana z telewizorem, a w sypialni ta, która będzie stanowić tło łóżka.

Nie tylko ściany

Podobne zasady warto zastosować przy wyborze innych materiałów, które pojawią się w naszym mieszkaniu. Kolor mają nie tylko ściany, ale i podłoga, obicia mebli, dodatki itp. Jeżeli mamy taką możliwość, to nie podejmujmy decyzji w sklepie. Zawsze warto zabrać kawałek materiału czy listwy do domu i obejrzeć je w pomieszczeniu, w którym mają się pojawić. Pamiętajmy przy tym, że kolor na dużej powierzchni zawsze będzie wyglądał bardziej intensywnie niż ten, który oglądamy tylko na jego próbce. Dlatego warto wybrać jaśniejszą, delikatniejszą wersję koloru, który nam się podoba.

 

Podobne artykuły